Barne- og familieministeren pakket påskepakker på Sagene
PÅSKEBESØK: Barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad besøkte Blå Kors Barnas Stasjon Oslo på Sagene, i forrige uke. Foto: Blå Kors
Barne- og familieminister, Kjell Ingolf Ropstad (KrF), har besøkt Blå Kors Barnas Stasjon Oslo på Sagene. Der fikk han være med på å pakke påskepakker og høre om hvordan familiene som besøker stasjonen har det.
SAGENE: Blå Kors Barnas Stasjon Oslo i er i drift, selv om aktivitetene på stasjonene måtte stenge i henhold til smittevernreglene i midten av mars.
Vanligvis arrangeres det påskelunsj, uteaktiviteter og jakten på påskeharen, mens i år sørger de ansatte for at familier får en hyggelig påske likevel.
Fredag 3. april besøkte barne- og familieminister, Kjell Ingolf Ropstad (KrF), Blå Kors Barnas Stasjon Oslo i Biermanns gate på Sagene. Der fikk han være med på å pakke påskepakker og høre om hvordan familiene som besøker stasjonen har det.
Delt ut 62 påskepakker
I flere dager har de ansatte pakket påskeposer. Til sammen er det delt ut påskepakker til 62 familier i Oslo, som kjøres ut til sårbare familier som har behov for det.
–Jeg synes det er fantastisk og jeg blir rørt av å se av Blå Kors kaste seg rundt på denne måten. Jeg vet at det betyr mye for de familiene som får disse pakkene, sier barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad i en pressemelding.
Virksomhetsleder Sophie Leenderts ved Blå Kors Barnas Stasjon Oslo satte pris på besøket fra Ropstad.
– Vi opplevde et stort engasjement fra statsråden og at det gjorde inntrykk på ham at vi har snudd oss så raskt rundt. Vi ønsket å formidle at vi setter fagligheten høyt og at det ikke er tilfeldig hva familiene får i påskeposene, sier Leenderts.
I pakkene, som er lokalt pakket, finnes det vi ofte forbinder med norsk påske og pakkene skal skape gode øyeblikk for familiene. Der finner de blant annet påskeegg, aktivitetshefter, stearinlys, servietter, spill og kreativt utstyr til å lage påskepynt. Selv om den fysiske kontakten er mindre, er målet at oppfølgingen skal være så god som mulig.
– Mange er redde og har ikke vært ute
Helt siden Blå Kors Barnas Stasjon måtte stenge ned all fysisk aktivitet på grunn av smittevern, har stasjonen fulgt opp sine familier individuelt.
– Familiene blir kontaktet på telefon. Der gåturer har vært den eneste løsningen, har møtene skjedd i tråd med Helsedirektoratets retningslinjer om avstand og hygiene. Vi opplever dog at vi mister viktig informasjon som vi ellers får gjennom kropps- og øyekontakt slik at vi kan gjøre gode faglige vurderinger, sier Leenderts.
Hun forteller at foreldre og barn gir uttrykk for at dagene er lange, og flere foreldre er bekymret for om barna lærer nok nå som de ikke er på skolen.
– Barna synes det er utfordrende å få gjort godt skolearbeid selv om de har god kontakt med læreren sin. Mange er redde og har ikke vært ute siden 17.mars, og de fleste av familiene vi følger opp har mange barn og er trangbodde. Flere foreldre har ikke tilbud om behandling innen psykisk helsevern under denne perioden og vi opplever økt grad av spilling hos både voksne og barn.
– Heldigvis har vi gode relasjoner til familiene vi følger opp, hvilket gjør at vi raskt kan fange opp utfordringer og kan henvise videre slik at de får den hjelpen de trenger. Vi har blant annet hjulpet noen å få barnehagetilbud i denne perioden, avslutter Leenderts.
Ropstad var også med på å pakke påskepakker. Foto: Blå Kors
En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.
Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.
Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.
To eksempler fra de mange funksjonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme nettleser som du bruker nå.
Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.
Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.
Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.
Dette nettstedet lagrer informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:
Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, noen personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.
Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskapsler
levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.
Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.
Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.
Teknisk info
Når du besøker et nettsted vil webserveren logge noe teknisk info som din IP-adresse, hvilken nettleser du bruker og tidspunktet for hver gang du forespør data fra serveren, altså når du klikker på en intern lenke og laster
en ny nettside eller tilhørende data som skrifttyper, bilder, ulike script som kreves for at nettsiden skal fungere.
Disse dataene spares bare en viss tidsperiode for å kunne utføre feilsøking og feilretting i systemene, og deles aldri med avisens ansatte eller tredjepart.
Brukerinformasjon
Vi lagrer noe informasjon om deg som bruker. På dette nettstedet lagres ingen sensitiv informasjon, men enkel kontaktinformasjon som du gir fra deg når du oppretter en brukerkonto eller kjøper tjenester i nettavisen
vil lagres i våre databaser. Dette er nødvendig for å kunne levere tjenestene til deg. Disse dataene slettes når du sletter din brukerkonto.
Hvem lagrer vi data om?
Vanlige besøkende/lesere:
Hvis du besøker dette nettstedet uten å ha registrert en brukerkonto eller abonnement, lagres følgende data om deg:
Noe teknisk informasjon som IP-adresse og nettleser lagres i webserveren sine logger. Denne tekniske informasjonen spares i 180 dager, og er nødvendig for at tjenesten skal fungere og for å ivareta sikkerheten.
Disse dataene utleveres aldri til hverken avisens ansatte eller tredjeparter.
Google Analytics teller sidevisninger for å opprettholde en besøksstatistikk. Denne informasjonen er anonymisert og kan ikke brukes for å spore deg.
Enkelte tredjepartstjenester som nedlastede skrifttyper og script kan logge din IP-adresse og annen informasjon på eksterne servere.
En informasjonskapsel settes for å identifisere deg som bruker mens du surfer på nettsidene. Denne slettes når du lukker nettleseren din, eller senest etter 360 minutter med inaktivitet.
Innloggede brukere og abonnenter:
Hvis du velger å opprette en brukerkonto og/eller abonnement på nettavisen, vil også følgende informasjon lagres om deg:
Navn, adresse og annen kontaktinformasjon du selv oppgir i registreringsprosessen. Disse data er lagret frem til du sletter din brukerkonto.
Informasjon om abonnementet ditt, f.eks. når det ble kjøpt, hvordan det ble betalt, noen få sifre fra ditt kredittkort, abonnementets varighet og hvilket abonnement du har. Disse data lagres frem til brukerontoen slettes.
Enkle data om hvilke artikler du har lest og hvor mye av artiklene du leser. Dette brukes til å kunne forbedre vårt innhold og slettes hvis du sletter din brukerkonto.
NB: Etter at data er slettet vil de likevel kunne spares i inntil 180 dager i backuper. Backuper lagres med høy sikkerhet og begrenset tilgang, og er nødvendig for å kunne drive
feilsøking og ivareta brukerenes og datasystemenet sikkerhet.
Dine rettigheter:
Som bruker av dette nettstedet kan du kontakte avisen for å få dine data utlevert og/eller slettet.
Har du en brukerkonto/abonnement, kan du logge inn i din brukerprofil og laste ned dine lagrede data, samt slette din brukerkonto og tilhørende data når som helst.
Du kan også slette alle lokale data i din nettleser. Fremgangsmåten for dette varierer mellom ulike nettlesere og enheter.
Anbefaling: Ved å benytte deg av EU-tjenesten YourOnlineChoices.com kan du selv til en viss grad styre hvordan ulike annonseleverandører sporer deg,
samt lese mange gode tips til hvordan du kan tilpasse hvilke annonser som vises. Åpne YourOnlineChoices.com i et nytt vindu.
NB: Enkelte systemkritiske data som finnes i for eksempel webserverens logger vil ikke kunne slettes på forespørsel, men disse slettes automatisk etter kort tid iht informasjonen ovenfor.
Hvis du trykker AVVIS vil ingen informasjonskapsler lagres i din nettleser og ingen data om deg logges i våre databaser. Det betyr også at vi ikke kan vite om du har godkjent eller ikke,
slik at du vil se denne advarselen på hver side du besøker. Teknisk informasjon (webserverlogger) vil likevel lagre din IP-adresse og nettleserinformasjon, men dise slettes fortløpende som beskrevet ovenfor.
Vi tar ditt personvern på alvor
Ved å besøke dette nettstedet vil noen data bli lagret. Dette er informasjon som er nødvendig for å kunne tilby tjenesten til deg.
Vi lagrer så lite data vi kan, så kort tid som mulig.