Tapt bysykkel:
« Det står ikke på om Oslo Bysykkel ønsker å tilby forsikring eller ikke til sine kunder»
KOMMENTAR: «Å forsikre bysykler er dessverre ikke sammenlignbart med å forsikre bil, det vil bli uforholdsmessig dyrt å forsikre et slikt produkt, noe som vil gjøre at tjenesten vil bli vesentlig dyrere enn den er i dag.»
Publisert: 17.07.2019 kl 12:50
Sist oppdatert: 17.07.2019 kl 13:22
Kjære Silje, tusen takk for gode og konstruktive innlegg i Nordre Aker Budstikke og Sagene Avis 28. juni, samt oppfølger i går 16. juli.
Jeg ønsker å forklare og begrunne punktene du tar opp i gårsdagens innlegg, og håper dette vil gi deg svar på spørsmålene du stiller og en forståelse for dagens rutiner rundt tap av sykkel.
1. Verdien på en tapt sykkel
Vi har satt erstatningsbeløpet for mistet, stjålet eller totalvraket sykkel til NOK 7500. Syklene vi nå benytter, og som tapte sykler vil erstattes med, koster ca. NOK 10 500 eksklusiv frakt og montering. I henhold til kontrakten med Bymiljøetaten skal vi ha 3000 sykler i omløp, noe som betyr at sykler som av ulike årsaker ikke er tilgjengelige for andre kunder må erstattes for at avtalen overholdes. Dette betyr at uansett hvilken stand sykkelen var i da den ble mistet eller stjålet, er vi nødt til å erstatte den med en ny sykkel.
Når faktura sendes, tilbys bruker delbetaling der bruker selv kan bestemme størrelsen på de månedlige beløpene om man ikke klarer å betale hele beløpet i en faktura. Vi ønsker på denne måten å ta hensyn til ulik betalingsevne hos brukerne våre.
2. Forsikring av sykkel
Vi har tidligere gjort flere undersøkelser rundt forsikring av bysyklene. Å forsikre bysykler er dessverre ikke sammenlignbart med å forsikre bil, det vil bli uforholdsmessig dyrt å forsikre et slikt produkt, noe som vil gjøre at tjenesten vil bli vesentlig dyrere enn den er i dag. Bysykkel skal være en tjeneste for alle, og en for høy pris hadde utelukket flere fra tjenesten. Gjennom våre samtaler med forsikringsselskapene har vi fått opplyst at kunder kan bruke privat reiseforsikring ved tap, og har dermed mulighet til å få dekket dette.
Derfor når det gjelder punktet forsikring, står det ikke på om Oslo Bysykkel ønsker å tilby dette eller ikke til sine kunder, men pr i dag tilbys det ikke et forsikringsprodukt som egner seg for våre kunder.
Blant mange av dine gode forslag, foreslår du blant annet en forsikring der bruker selv kan velge å forsikre seg. Dette er et innspill vi vil ta med oss for å se hvilke muligheter vi vil kunne ha for å tilby en slik tjeneste til neste år.
3. Konstruktive sammen
Jeg må beklage at du ble skuffet for ikke å ha fått svar fra oss på dine innspill, men kan forsikre deg om at disse er notert og står på vår agenda. Vi er oppriktig takknemlige for konstruktive innspill og vi lytter til dem. Vi mener som deg, at vi kan bli bedre sammen med brukerne våre.
Vi kan ikke foreta alle endringer omgående når en sesong er i gang, og det er mange hensyn å ta, men det er flere forbedringer vi har iverksatt på bakgrunn av tilbakemeldinger fra brukerne, så både ris og ros tar vi veldig gjerne imot.
Når det kommer til politianmeldelse, så bistår vi deg gjerne her slik vi skrev i vår tilbakemelding til deg. Men det er personen som har blitt utsatt for den kriminelle handlingen som må ta ansvaret for å levere inn en anmeldelse, som du igjen da kan videresende til ditt forsikringsselskap.
Jeg håper jeg med dette har klart å besvare spørsmålene dine. Skulle du ha flere spørsmål, må du bare ta kontakt og gjerne komme innom oss en dag for en prat. Vi er takknemlig for at du har tatt deg tid til å gi oss tilbakemeldinger.
Nanna Reiss, markedssjef for Oslo Bysykkel
Nyhetsbrev fra Sagene Avis
Få nyheter fra Sagene Avis rett i innboksen! Det er gratis, og du melder deg på her!