– Fryktelig dyr grillmat!
Brannvesenet måtte slukke flere branner knyttet til bruk av engangsgrill onsdag. Nå kommer de med en oppfordring.
Publisert: 16.04.2020 kl 19:35
Sist oppdatert: 17.04.2020 kl 12:06
SAGENE/OSLO: Sola skinner og det er vår i lufta. Onsdag inntrådte det nasjonale bålforbudet, og det er tørt i Osloområdet.
Men det fine været og at mange trekker ut har også en bakside. Brann- og redningsetaten i Oslo kommune måtte i går rykke ut på fem ulike branner i Oslo knyttet til bruk av engangsgrill.
Dyrt
De fem brannene var alle relatert til at noen hadde kastet engangsgrillene i vanlig avfallsbeholder med brennbart materiale eller vanlig søppel i grillkasse ment for engangsgriller, skriver etaten i et Facebook-innlegg.
I gjennomsnitt har brannvesenet i hovedstaden rykket ut til et slikt branntilløp hver dag i april. I tillegg til dårlig bruk av brannvesenets ressurser kan det fort bli dyrt for samfunnet.
- Våre gode kolleger i Bymiljøetaten i Oslo kommune forteller at snittkostnaden for å reparere en nedgravd avfallsbeholder, lik de vi slokket i går, ligger på 35 000 kroner. Det blir fryktelig dyr grillmat!
Klar oppfordring
Innsatsleder i Oslo Brann- og redningsetat, Jørgen Lie, synes det er fint om hverdagen blir litt lysere for folk om de går ut og griller.
– Men det skal normalt ikke være behov for brannvesenet å måtte slokke verken engangsgriller eller søppelkasser! Du må huske å forlate engangsgrillen helt slokket, og kaste den i en grillkasse. Klarer du det, er det et godt bidrag til fellesskapet og beredskapen i byen, sier han i innlegget.
Grillkasser i Oslo:
Sagene:
- Torshovdalen
Nordre Aker:
- Frysja
- Sognsvann
- Trollvann, Grefsenkollen
Resten av Oslo:
- Lutvann
- Badedammen, Grorud
- Lutvann
- Ulsrudvann
- Sarabråten
- Nøklevann, Bråten
- Nøklevann, Dammen
- Frognerparken
- Huk
- Fristranda
- Hvervenbukta
- Ingierstrand
- Ekeberg
- Stensrudtjern
- Katten
- Nordstrand sjøbad
- Grunerhagen
- Kampen Park
- Nedre Foss
- Ola Narr, Tøyen kulturpark
- St. Hanshaugen
- Stålverksparken
- Tiedemannsparken og turvei D2
Kilde: Oslo Brann- og redningsetat
Klikk for mer...
Klikk for mindre...
– Kan ha hatt effekt
Vaktkommandør Morten Grimstad ved Oslo 110-sentral forteller Sagene Avis at de foreløpig ikke har hatt lignende oppdrag torsdag, men utelukker ikke at de kan få noen utover kvelden. Han tror innlegget kan ha hatt en effekt.
– Når vi får litt rundt det, går det mer inn på folk, sier han.
– Hva bør man tenke på hvis man skal fyre opp en engangsgrill i en park?
– Da bør du tenke på underlaget, gress og det som kan antennes, at man får det tilstrekkelig opp fra underlaget. Noen steder er det egnet for å grille med heller under. Det er også viktig å ha med seg litt vann og slukke grillen tilstrekkelig. I de fleste parker er det grillbokser man kan kaste grillen til slutt. Disse er egnet og godt merket at de er til engangsgriller, oppfordrer Grimstad.
- Unødvendig bruk av ressurser
Han forteller at det ikke er spesielt vanskelig for brannvesenet å slukke branner i nedgravde containere, men mener det er unødvendig bruk av ressurser.
– Vanskeligheten er mer ressurser som er litt bortkastet. Hvis det skulle være noen viktigere oppgaver for oss.
Onsdag trådde det nasjonale bålforbudet i kraft. Frem til 15. september er det ikke lov å tenne bål utenfor de godkjente bålplassene.
– Når det trådde i kraft, merker vi at folk har det litt mer framme i panna enn tidligere, så det hjelper, sier Grimstad.
– Er det noen som ikke overholder forbudet?
– Dessverre er det vel det. Da er folk for så vidt flinke til å varsle, men det burde være unødvendig å skulle tenne opp når det ikke er lov. Det er noen som ikke etterlever det.
Nyhetsbrev fra Sagene Avis
Få ukens nyheter oppsummert i et nyhetsbrev fra Sagene Avis. Det er gratis, og du melder deg på her!