Gikk fra «unnskyld for at vi er her», til å bli stolte eiendomsmeglere

SAMARBEID: Aktiv Eiendom ønsker å gi noe tilbake til lokalmiljøet. Sverre Tandberg og resten av eiendomsmeglerne i Aktiv Eiendom Sagene/Bjølsen deler lokale sammen med interiørbutikken Hviit.no. Her sammen med eier Linda Elmin. Foto: Janina Lauritsen
Aktiv Eiendom på Sagene så på seg selv og tenkte at de hadde blitt eiendomsmeglerne de ikke ønsket å være. Så begynte de å tenke videre: Hva kunne de gjøre for å gi noe tilbake til Sagene?
Publisert: 27.02.2019 kl 07:25
Sist oppdatert: 08.10.2019 kl 11:52
SAGENE: Eiendomsmeglere har ikke det beste ryktet i et lite lokalmiljø, og kanskje spesielt i en bydel som Sagene. Hvis en liten forretning må lukke dørene, frykter folk at enda et meglerkontor skal dukke opp i stedet.
På Sagene kan det ved første øyekast se ut som at det ligger en eiendomsmegler på hvert gatehjørne. I krysset Arendalsgata/Maridalsveien ligger Aktiv Eiendom. Noen få meter lenger opp i gata ligger Schala & Partners, og Krogsveen skal flytte inn i nabobygget. Rett over gata der igjen, i Mogata 24, ser vi et skilt med Aktiv Eiendom igjen. Men hos sistnevnte er det ikke så mye som et prospekt å oppdrive.
– Det er vi som har kontrakten der, men det er bedriftene Oslo Unbranded og It’s Happening som holder til i lokalene. Vi ønsker å la bedrifter i startfasen leie lokalene for en billig penge. Hvorfor skal ikke vi som har tjent penger på Sagene i over ti år gi noe tilbake? sier Sverre Tandberg, partner i Aktiv Eiendom Sagene/Bjølsen.
Deler lokalet med interiørbutikk
De holder til i Maridalsveien 154, sammen med interiørbutikken hviit.no
– Det som skjedde for noen år siden var at vi så på oss selv og tenkte at vi var eiendomsmeglerne vi ikke ønsket å være. Og det ga ingen god følelse. Så tenkte vi: Hva kan vi gjøre for kundene våre? Hva kan gjøre en forskjell? Så kom alt dette opp.
Aktiv Eiendom har vært på Sagene siden 2006. Men i påsken 2016 begynte de å dele lokalene med interiørbutikken.
«– Eiendomsmeglere tilfører ikke området noe. Men vi vil skape et miljø. Folk syns det er spennende, og vi får mange tilbakemeldinger på at folk er glade for det vi gjør. Fortsatt er det noen som ikke skjønner at vi er meglere, men de skjønner jo at det er noe med interiør! Og resultatet er at de kommer inn til oss, og at vi ikke trenger å belaste både området, postkassene og miljøet med DMer og andre tradisjonelle markedsføringskanaler, sier han og legger til:
– Dette er pent å se på, i motsetning til et kontor - som er det minst givende å se på. Vi gikk fra å være «unnskyld for at vi er her, men vi må sitte et sted» til å være stolte.
Beholder sitt gamle lokale
Aktiv Eiendom har ingen planer om å gi slipp på sitt gamle lokale i Mogata 24. Gjør de det, kommer det nok bare en eiendomsmegler til, tror Tandberg.
– Vi sitter med lokalene og vi taper penger på at de (Oslo Unbranded og It's Happening, journ.anm) er der, men vi kan hjelpe bedrifter i oppstarten og være en inkubator for næringslivet i bydelen. Nå har vi vært her så lenge at vi tåler å tape på det. Dette gagner lokalmiljøet.
Med både interiørsamarbeidet og utleielokalene både tror og vet Tanberg at de har et genuint ønske om å gi noe tilbake.
– Men hadde vi ikke gjort dette, hadde ikke folk sett det. Jeg håper folk oppfatter det vi gjør her som ekte.
– Ikke alle meglere er OK
Linda Elmin er eier av hviit.no og hun syns interiørbutikken og eiendomsmeglerkontoret er en fin kombinasjon. Hun brenner for interiør, men også for hjemmet. Det er der livet foregår, mener hun. Og eiendomsmeglerne har de samme lidenskapene, de skal selge et hjem.
– Jeg kjenner igjen kundene, er på fornavn med dem og koser meg skikkelig her.
Hun styler også boliger for Aktiv Eiendom Sagene/Bjølsen.
– Det er ikke alle meglere som er OK. Jeg sier nei til andre fordi jeg vil jobbe med Sverre, sier hun bestemt.
Hviit.no har som sagt vært her i Maridalsveien i snart tre år. Og de vil «bjuda på», for uten kunder har de jo ingen butikk.
– Nå jobber vi med en takk til kundene som er her hver dag, slik at de får noe nytt å se på, sier hun mens nye varer plasseres i hyllene.
– Og så snart snøen blir borte skal vi ha en fest ute.
Tandberg og Elmin er enige i at dette er et lokale som skal leve, slik at det alltid skal se fint ut for dem som går forbi eller har lyst til å stikke innom.
– Vi har bare én butikk. Vi vil ikke bli superstore, vi vil bare være her på Sagene. Vi vil være litt nedpå, ellers kan man miste hodet.

INVITERER TIL FEST: Så snart snøen blir borte skal de ha en fest utenfor Hviit og Aktiv Eiendom Foto: Janina Lauritsen
Nyhetsbrev fra Sagene Avis
Få nyheter fra Sagene Avis rett i innboksen! Det er gratis, og du melder deg på her!