Warsame er Årets navn og ildsjel:
– Jeg hadde aldri forventet å stå her
Leserne har talt! Gutten som beskrives som en ekte nærmiljøentusiast og en optimist som mener fellesskap og innsats kan gjøre et nærmiljø bedre, har blitt kåret til Årets navn og ildsjel 2019.
Publisert: 22.01.2020 kl 10:00
Sist oppdatert: 15.06.2020 kl 12:48
BYDEL SAGENE: For andre gang har Sagene Avis kåret Årets navn og ildsjel, etter å ha fått inn mange nominasjoner fra dere lesere.
Juryen valgte ut tre flotte og verdige finalister, og til slutt ble det altså Warsame Isse (15) som stakk av med heder, ære og 10.000 kroner til et valgfritt godt formål.
Isse står på som blant annet frivillig, «mini-daglig leder» og trenerassistent hos Sagene IF og som leder av Sagene Ungdomsråd. Han beskrives som en ekte nærmiljøentusiast, og en optimist som mener fellesskap og innsats kan gjøre et nærmiljø bedre.
«Alle som jobber med barn, ungdom og nærmiljø på Sagene og Torshov vet hvem Warsame er. Warsame kjenner alle ansatte, alle barn og ungdom og mange foreldre. Han gir positiv oppmerksomhet til de han treffer, og han hjelper gjerne til der det trengs. Warsame er lite selvopptatt, men optimist på at fellesskap og innsats kan gjøre et nærmiljø bedre». har det blitt skrevet om ham.
Før jul ble han også trukket frem i Inga Marte Thorkildsens julekalender på Facebook. Her skrev Isse at han er opptatt av at alle barns stemmer i bydelen skal bli hørt.
«Jeg er opptatt av at det skal være gode lekeplasser og aktiviteter for barn og ungdom. Jeg ønsker også at det skal bli trygt for barn og ungdom å ferdes rundt i nærmiljøene på Sagene og Torshov. Jeg ønsker at alle skal ha lik tilgang på fritidstilbud og idrettstilbud uten at det er penger som skal avgjøre. Jeg synes at det burde være gratis med alle tilbud for barn, slik at ikke barna må oppleve å bli stemplet som fattig og må bære det med seg. Dette ødelegger for både integrering og like muligheter for alle». sa han.

Warsame Isse (15) gir pengene til Sagene IF Svermen, et prosjekt som gir ungdommer arbeidserfaring. Foto: Janina Lauritsen
Disse får 10.000 kroner
Tirsdag 21. januar var det klart for overrekkelse av diplom, blomster og en stor sjekk fra samarbeidspartner Storo Storsenter.
– Dette er en stor ære. Sagene i mitt hjerte! sier Isse fornøyd.
– Hva er det som driver deg?
– Jeg får så mye igjen, jeg møter mange folk! Det var pappa som påvirket meg til å bli frivillig, men jeg hadde aldri forventet å stå her.
Det er en drøy uke siden Isse fikk vite at han er kåret til Årets navn og ildsjel, men han har holdt godt på hemmeligheten.
– Det er ingen som vet det! Mamma og pappa har ikke fått vite det, men pappa har sagt jeg skulle få gave hvis jeg vant.
Bortsett fra kontaktlærer og rektor da, påpeker han. Overrekkelsen foregår nemlig klokken 09.00, når Isse egentlig skulle sittet i klasserommet på Sagene skole. Heldigvis ble rektor så glad for seieren at Isse slapp fravær, forteller han fornøyd.
Og sjekken på 10.000 kroner har Isse bestemt seg for å gi til klubben, og arbeidsplassen, som ligger i hans hjerte.
– Sagene IF får pengene. Nærmere bestemt Svermen.
Svermen er et prosjekt for å gi ungdom mellom 13 og 15 år arbeidserfaring, som Isse har vært med på å starte. Sagene IF tar med kiosken ut på banene og bruker ungdommene til å selge kaffe og andre kioskvarer. Her får de en andel av det de selger, i tillegg til en fast timelønn. Prosjektet har 20 ansatte, hvor rundt 10 jobber med kiosken og andre jobber som hjelpetrenere eller fiksere.
En inspirasjon
Senterdirektør på Storo Storsenter, Unni Merethe Aasgaard, er imponert over den unge vinneren og roser hans engasjement mens hun overrekker den store sjekken.
– Det er fantastisk å være så ung og få til så mye. Dette er veldig flott, det er bra at ungdommene tar stafettpinnen videre.
Redaktør i Sagene Avis, Karl Andreas Kjelstrup, lar seg også imponere av den engasjerte 15-åringen.
– Det er veldig inspirerende med en vinner av Årets navn og ildsjel som er 15 år gammel. Det er et godt signal for frivilligheten i bydelen at vi har representanter som Warsame, som tross sin unge alder, har jobbet for andre i mange år allerede. Han er virkelig en inspirasjon for alle - unge og gamle, sier han.

Redaktør Karl Andreas Kjelstrup og senterdirektør Unni Merethe Aasgaard er imponert over 15-åringens engasjement. Foto: Janina Lauritsen
Nyhetsbrev fra Sagene Avis
Få nyheter fra Sagene Avis rett i innboksen! Det er gratis, og du melder deg på her!