Vil ha ny skaterampe:
- Kapasiteten er sprengt

SKATING: Det trengs en mini-vert i Torshovdalen, sier Steffen Sørum, Christian Engfelt, Luis Engfelt (6) og Aksel Sørum (11). Foto: Janina Lauritsen
Skaterne Aksel (11) og Luis (6) vil ha en mini-vert i Torshovdalen, så de slipper å reise helt til Drammen eller Tjøme.
Publisert: 25.04.2019 kl 10:57
TORSHOVDALEN: Christian Engfelt og sønnen Luis (6), og Steffen Sørum og sønnen Aksel (11) forteller at de ønsker seg en ny og litt større skaterampe i Torshovdalen.
- Det er tre skateramper her og kapasiteten er sprengt. Det er alltid fullt om kvelden. Vi trenger en mini-vert, altså en større rampe. Det er greit for de fleste å lære seg å skate på større ramper, sier de.
Det finnes ikke en mini-vert her i byen. Men mange lengter etter en og flere reiser til Tjøme eller Drammen der de får muligheten til å skate på en.
Viktig for rekrutteringen
- Kapasiteten her burde utnyttes fullt ut. Torshovdalen er et område som er mye brukt, og alle skateboard-grenene burde være her, sier de og forklarer nærmere hva en mini-vert er:
- En mini-vert har høyere vegger enn dem vi har her i Torshovdalen. Oslo skatehall har en vert på over fire meter, men den er for de mer viderekomne, forteller de og legger til at en rampe på rundt tre meter er passe.
Det er viktig for barne- og ungdomsrekrutteringen, og Torshovdalen kan bli en bra læringsarena, mener de.
- Bymiljøetaten er positive. De planlegger ny ballbinge og sykkelbane og vi ønsker oss så mye plass som mulig. Vi krysser fingra og håper på det beste.
De påpeker at skating er en uorganisert sport, det er ikke en klubb med rabatter på utstyr og arrangerte turer.
- Klubbene holder skateparkene åpne, men det krever også ildsjeler. Vi ønsker å tilrettelegge og se om vi kan få til kurs i helgene etter hvert. Alle hjelper hverandre litt i dette miljøet, vi skater sammen på alle nivå. Alle har sitt eget løp, i fotball er det ikke sånn - det er ikke kjekt å spille mot noen som er mye bedre enn deg.
- Se til Malmö
Engfelt og Sørum syns det er spennende å se hvordan Malmö i Sverige ser på skating.
- Der er byen skatevennlig, de har folkerampen midt på torget. Skating har vært forbudt her, og det henger igjen. Se til Malmö, de har skatemiljøet som en naturlig del av bybildet.
For barna handler skating om 70-80 prosent feiling, du må lære nye triks og det er hardt arbeid. Det ligger det viktig læring i, og det settes stor pris på, forteller de.
Luis (6) og Aksel (11) er enige i at en mini-vert burde komme snart.
- Det er lettere å lære triks på en mini-vert, sier Luis før han setter i gang på rampen.
Aksel syns det er for langt å måtte dra til Tjøme eller Drammen for å få skate på en mini-vert.
- De to vertene i Oslo er for store. Vi trenger en på rundt 3 meter så vi kan lære triks uten å være redde for å prøve eller slå oss, sier han.
Bymiljøetaten er positive
- Vi har blitt kontaktet av daglig leder i Oslo Skatehall og Torshovdalen Skateboardklubb med ønske om å sette opp en mini-vert. Vi er i utgangspunktet positive til dette, men vi avventer litt mer informasjon og tegninger før vi kan ta en endelig beslutning, sier presseansvarlig i Bymiljøetaten, Monica T. Olsen.
Videre planlegger Bymiljøetaten asfaltering av området, bedre belysning, oppgradering av basketballbanen og ny ballbinge. Dette prosjektet omfatter kun nedre del av Torshovdalen, utenfor Aktivitetshuset.
- Senere vil vi se på muligheten for å opprette en sykkelbane/bumptrack i området, dersom planlagte brukerundersøkelser viser at det er interesse for det. Vi vil også se nærmere på økt belysning i resten av parken.

TØFFE GUTTER: Luis og Aksel vil ha en mini-vert, altså en rampe som er ca tre meter høy. Foto: Janina Lauritsen
Nyhetsbrev fra Sagene Avis
Få nyheter fra Sagene Avis rett i innboksen! Det er gratis, og du melder deg på her!