Byråd og bydel betaler lønna, så gjelder det å få seg en jobb

Det er ikke så veldig skummelt å gå i jobbintervju med bydelsutvalgsleder Helge Stoltenberg og helse og sosialbyråd Tone Tellevik Dahl. Tbarak vil helst jobbe med ungdom i sommer. Foto: KRISTIN TUFTE HAGA
Sommerjobbprosjektet i Bydel Sagene var veldig populært i fjor, i år får de unge jobbe mer. - Dette er en flott mulighet for oss også, sier eier av butikken Mustang Sally i Vogts gate.
Publisert: 29.05.2019 kl 19:52
Sist oppdatert: 31.05.2019 kl 08:36
BJØLSEN: Sagene Avis fortalte i fjor om pilotjobb- prosjektet for ungdom, i Bydel Sagene. Istedenfor å «drive dank» hele sommeren, fikset bydelen diverse jobber, innenfor bydelen. Lønna var sponset av byrådet, 900.000 kroner. Pengene gikk under posten: Styrking av forebyggende innsats/strakstiltak rettet mot skole og nærmiljø i utsatte områder.
Sagene Avis traff flere av ungdommene i etterkant av jobbprosjektet i fjor sommer. Det var mange som ville jobbe, og da ble det som var av lønn og jobb, fordelt på alle. Det ble bare fire dager full jobb til hver ungdom:
- Vi er veldig glade for at vi i det hele tatt fikk jobb, men vi vil jo jobbe mye mer, sa noen av gutta lokalavisa snakket med - her kan du lese hele saken fra i fjor.
Det er litt spenning i lufta inne på Ung Metro på Bjølsen. Veldig mange ungdommer fra bydelen håper på en sommerjobb, og i dag er intervjudag. De er flere i år, for byrådet har økt potten til jobbprosjekter for unge i sommer - flere skal få jobbe mer. Bydel Sagene har også selv bevilget 300.000 kroner til jobbprosjektet, så totalt er potten i år på hele 2,8 millioner kroner for bydelens jobbprosjekt.
150 jobber
Prosjektleder for jobb til ungdom i Bydel Sagene, Reza Rezaee, ønsket velkommen, og takket julenissen som han sa, eller snarere helse- og sosialbyråd Tone Tellevik Dahl (Ap) - for pengene til prosjektet.
Cathrin Dahl-Johansen, enhetsleder for ungdomstiltakene i Bydel Sagene, fortalte om prosjektet til ungdommene, og hva som videre skulle skje utover kvelden. Hun lovet bort 150 sommerjobber til bydelens unge, i rundt tre uker hver.
Jobbene blir i år også i regi av bydelen, men hun legger ikke skjul på at de gjerne skulle hatt flere arbeidsplasser til de unge også i det private næringslivet i bydelen.

Leder for ungdomstiltakene Cathrin Dahl-Johansen (fra venstre), bydelsutvalgsleder Helge Stoltenberg og byråd Tone Tellevik Dahl.
Byråd Tellevik Dahl fortalte at hun blir så glad, når hun ser hvor mange som vil jobbe i sommer, i stedet for å «drive dank».
- Alle dere her er et bevis på nettopp det, sa blant annet byråden, og la til at til sammen er det bevilget 25 millioner kroner fra byrådet til slike ungdomstiltak - over hele byen.
- Og så gleder vi oss til å grille dere etterpå, fleipet byråden, for hun og bydelsutvalgsleder Helge Stoltenberg (Ap) var også klare til å intervjue de håpefulle.
Stoltenberg la også til at sommerjobber i tillegg er en god start på nettopp å få arbeidserfaring og ta med seg videre i livet, og erfaring å ta med på CV'en, til senere jobbsøknader.
Foruten Torshov Deichman, stilte også Bodil Skogstad, eier av Mustang Sally i Vogts gate, opp, nettopp for å intervjue potensielle arbeidstagere, til egen butikk:
- Jobbmarkedet er annerledes nå, enn da jeg var ung. Da var det enkelt å få seg en jobb. Jeg har veldig lyst til å finne et par stykker som kan jobbe i butikken min i sommer. Og er det noen som virkelig viser seg frem, så kan jobben bli lenger enn i sommer, fristet hun de unge fremmøtte.
- Mye enklere
Tbarak (18) er klar til å grilles, av byråden og bydelsutvalgslederen. Og det er mye de lurer på, men Tbarak har full kontroll. På byrådens spørsmål om tidligere jobberfaring, ramser hun opp flere ting. Blant annet har hun tidligere erfaring fra kafeen de unge selv driver i aktivitethuset i Torshovdalen. Hun har også jobbet i frivillige organisasjoner.
- Jeg har lyst til å jobbe for å få mer erfaring, og jeg gleder meg over det å kunne jobbe. Jeg vil gjerne jobbe i sommer med ungdom, det er jo det jeg har mest erfaring fra også, sier Tbarak til Tellevik Dahl og Stoltenberg, men legger til at hun gjerne kan prøve noe nytt, som ikke handler om å jobbe blant unge.
Stoltenberg lurer også på hva hun kanskje innerst inne drømmer om å jobbe med - hvis hun kan velge hvilken jobb man vil ha?
Men det er å jobbe med ungdom som er Tbaraks førstevalg. Og kanskje blir det psykologistudier etter videregående skole?
Tbarak roser tilbudet om sommerjobb:
- Det gjør det jo så mye enklere for oss unge å få en jobb!
For å banke på dører og levere søknader, er ikke alltid enkelt, og fører ikke alltid heller til at man får en jobb.

Helge og Daniella diskuterer jobbing i sommer, Daniella vil gjerne jobbe med festivaler, store arrangementer og lignende. Hun er også danselærer, så hvis du trenger noen hiphoptrinn for eksempel? Foto: NORDRE AKER BUDSTIKKE
Næringslivet
Eier av butikken Mustang Sally i Vogts gate, Bodil Skogstad, er i full gang med intervjuer i et annet rom på Ung Metro. Muhammed (16) svarer så godt han kan på spørsmål fra butikkinnehaveren:
- Jeg liker å jobbe med nye ting også, og vil tjene de pengene jeg kan. Jeg er fleksibel og kan jobbe når som helst, sier han, og forteller at han var med i jobbprosjektet også i fjor. Da var det utendørsarbeid, i parker og annet som Muhammed ble engasjert i.
Muhammed gjør et godt inntrykk, og etter at Bodil føler at hun hatt fått svar på det hun lurer på, så er det klart for neste kandidat.
- Jeg lurer også på hvorfor det ikke er flere fra næringslivet i bydelen her. Det er jo bra å kunne ha en ungdom i jobb i butikken, eller andre steder. Lønna er jo dekket, så dette er en flott mulighet for oss også, sier Bodil, og fortsetter:
- Når det er sagt, jeg er spesielt opptatt av å finne noen som kan jobbe i butikken min videre, at det blir noe mer enn bare et kort sommerprosjekt.

Fra venstre Sumaya (21) og Safa (19) utenfor Ung Metro. De synes intervjuprosessen gikk fint, de håper aller mest å få jobb på et sykehjem i sommer. Foto: KRISTIN TUFTE HAGA
Nyhetsbrev fra Sagene Avis
Få nyheter fra Sagene Avis rett i innboksen! Det er gratis, og du melder deg på her!